Po definiciji je zdravilo vsaka snov ali kombinacija snovi, ki so predstavljene z lastnostmi za zdravljenje ali preprečevanje bolezni pri ljudeh ali živalih. Za zdravilo velja tudi vsaka snov ali kombinacija snovi, ki se lahko uporablja pri ljudeh ali živalih ali se daje ljudem ali živalih z namenom, da bi se ponovno vzpostavile, izboljšale ali spremenile fiziološke funkcije prek farmakološkega, imunološkega ali presnovnega delovanja ali da bi se določila diagnoza.
Zdravila na recept sme predpisati samo zdravnik, ki ima dovoljenje za opravljanje zdravniške službe, njihova izdaja pa je dovoljena le v lekarnah.
Le z izdajo v lekarnah lahko zagotovimo kakovost, varnost in učinkovitost zdravil ter pacientom nudimo strokovno svetovanje in zagotovimo kakovostno sodelovanje farmacevta pri zdravljenju pacienta.
Farmacevt vam ob izdaji zdravila svetuje:
V kolikor imate o predpisanih zdravilih še kakšna dodatna vprašanja, jih lahko ob izdaji zastavite farmacevtu, ki vam bo z veseljem odgovoril. Pacienti, ki imajo v redni terapiji predpisanih več zdravil, se lahko s farmacevtom v Lekarni Vrščaj dogovorijo tudi za izdelavo osebne kartice zdravil, na kateri so zbrani vsi ključni podatki o pacientovih zdravilih in režimu jemanja.
Vaš farmacevt vam lahko izdela osebno kartico zdravil.
Zdravilo se lahko izda na recept, če:
Poznamo več vrst receptov. Več informacij o tem, kdaj in zakaj vam zdravnik predpiše beli, obnovljivi ali neobnovljivi recept pa si preberite v objavi o izdajanju zdravil na recept.
Nekatera zdravila, namenjena preprečevanju ali lajšanju blažjih težav, lahko ob strokovnem nasvetu farmacevta kupite v lekarni. V lekarni vam bomo pomagali pri izbiri za vas najprimernejšega zdravila, vam ob izdaji svetovali o pravilni uporabi zdravila ter pri izbiri upoštevali tudi zdravila, ki jih morebiti jemljete kot del vaše redne terapije.
Zdravila brez recepta so namenjena za samozdravljenje težav, ki praviloma ne zahtevajo posveta pri zdravniku. To so:
Vsa zdravila, ki jih lahko v lekarni dobite brez recepta, morajo izkazovati nizko toksičnost, majhno verjetnost interakcij z drugimi splošno uporabljenimi zdravili in najpomembnejše, morajo izkazovati nizko tveganje za pojav resnih neželenih učinkov. Poleg tega morajo imeti zdravila, ki se izdajajo brez recepta, priložena taka navodila za uporabo, da omogočajo varno samozdravljenje.
Farmacevt v lekarni vam bo svetoval pri izbiri primernega zdravila za samozdravljenje, hkrati pa vas bo napotil, da poiščete zdravniško pomoč, v kolikor je to potrebno.